See komplementaarinen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "complementary"
},
"expansion": "English complementary",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-inen"
},
"expansion": "+ -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English complementary). Adapted with the adjectival suffix + -inen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "komplementaarinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaariseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "komplementaarinen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "komplementaari",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "komplementaarisesti"
},
{
"word": "komplementaarisuus"
}
],
"glosses": [
"complementary"
],
"id": "en-komplementaarinen-fi-adj-8wUQBURM",
"links": [
[
"complementary",
"complementary"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "täydentävä"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkomplementɑːrinen/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞m.ple̞ˌme̞n̪t̪ɑ̝ːˌrine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "komplementaarinen"
}
{
"derived": [
{
"word": "komplementaarisesti"
},
{
"word": "komplementaarisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "complementary"
},
"expansion": "English complementary",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-inen"
},
"expansion": "+ -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English complementary). Adapted with the adjectival suffix + -inen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "komplementaarinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaariseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaariselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaariseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "komplementaarisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "komplementaarisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "komplementaarisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "komplementaarinen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "komplementaari",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/6 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"glosses": [
"complementary"
],
"links": [
[
"complementary",
"complementary"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkomplementɑːrinen/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞m.ple̞ˌme̞n̪t̪ɑ̝ːˌrine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "täydentävä"
}
],
"word": "komplementaarinen"
}
Download raw JSONL data for komplementaarinen meaning in All languages combined (22.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.